- Wonen
- Werken
- Vrije tijd
- Welzijn
- Bestuur
- Ronse in beeld
- Geoloket
- Home
Jaarlijks verbruiken we in Vlaanderen enorme hoeveelheden schoonmaakmiddelen en wasproducten. Deze bevatten heel wat chemische componenten: stoffen die het vuil oplossen en het water ontharden, sterke zuren, ontsmettingsmiddelen, kleurstoffen, parfums, bewaarmiddelen, …
Belangrijk is om de aangegeven dosering te respecteren, zoveel mogelijk te kiezen voor "minder milieuschadelijke producten" en een beroep te doen op huis-, tuin- en keukentips.
Met onderstaande middelen kan je het hele huis schoonmaken:
Veel mensen denken dat het nodig is om sterke toiletreinigers of chloor (in de vorm van javel of bleekwater) te gebruiken. Meestal is dit niet zo: regelmatig schoonmaken met (vloeibare) zeep houdt het toilet voldoende proper. Vergeet vooral niet de toiletzit, doorspoelknoppen, kranen en deurklinken schoon te maken.
Om kalkaanslag te verwijderen, bevatten de meeste wc-reinigers zuren: ze kunnen de huid irriteren en belasten het milieu extra. Gebruik daarom liever (schoonmaak)azijn. Let wel: gebruik geen azijn tesamen met zeep, ze werken elkaar tegen. Wil je toch een "speciale" wc-reiniger gebruiken, neem er dan één met wasactieve stoffen op plantaardige basis.
Als je een wasmiddel kiest, geef dan de voorkeur aan geconcentreerde waspoeders zonder fosfaten. Deze zijn minder vervuilend: je hebt een kleinere dosis nog en ze zijn even doeltreffend als andere poeders. Ze zijn handiger om mee te nemen en om op te bergen en zijn niet duurder dan "gewone" wasmiddelen. Ook hier is de boodschap: correct doseren volgens de aanbevelingen van de fabrikant. Overdoseren levert geen beter wasresultaat op, integendeel, het maakt de was dof, kan huidirritaties veroorzaken, het kost meer en is slechter voor het milieu. Om negatieve invloeden van hard water tegen te gaan kan je een geconcentreerd kalkbestrijdingsmiddel zonder fosfaat (wasverzachter) gebruiken in plaats van meer wasmiddel.
Ecologische wasmiddelen bevatten geen optische witmakers. Dit zijn chemische stoffen die het wasgoed witter doen lijken dan het in werkelijkheid is (het witter-dan-wit-effect). Optische witmakers worden verdacht kankerverwekkend te zijn, ze gaan onomkeerbare chemische verbindingen aan met de huid waardoor ze niet zomaar verwijderd kunnen worden en ze vertragen de heling van wonden. Door het afwezig zijn van optische witmakers kunnen ecologische wasmiddelen niet het illusoire wit afleveren dat traditionele merken wel aanbieden maar met goede wasresultaten en hygiëne heeft dit uiteraard niets te maken.
Naast de keuze van waspoeder, is ook de keuze van wasmachine belangrijk. Tussen de verschillende modellen van wasmachines met gelijkaardige mogelijkheden bestaan grote verschillen in energie- en waterverbruik. Het verbruik kan tot een factor 2 verschillen! Ga dus op zoek naar een zuinig toestel.
Laatste update 05 apr 2012

Nele Defoer
Stadhuis - gelijkvloers
Grote Markt 12
9600 Ronse
T: 055/232 776
F: 055/232 757
E: nele.defoer@ronse.be
De stad Ronse is steeds op zoek naar geschikte medewerkers. Iets voor jou?
Klik hier voor meer informatie over vacatures aan de stad.