- Wonen
- Werken
- Vrije tijd
- Welzijn
- Bestuur
- Ronse in beeld
- Geoloket
- Home
De Bommelsfeesten zijn een uniek folklorisch feest voor Ronse en Zuid-Oostvlaanderen. Ze zijn ontstaan uit de "Zotte Maandag", sinds eeuwen bekend te Ronse. Ephem Delmotte groepeerde de verschillende "Bonmohs" in een stoet. Deze werd voor de eerste maal georganisserd in 1950.
De Raad der Bommels (vanaf 1989 Stedelijke Raad der Bommels) verlegde de stoet in 1963 naar de zaterdagavond van het "zotte maandag weekend" en sindsdien spreekt men van de Bommelsfeesten. Dit jaar gaan de Bommelsfeesten door op 10, 11 en 12 januari 2009. Een overzichtje van de activiteiten...
Om 10 uur vertrekt de morgenstoet aan de Zottenmuur. De stoet, met o.a. het Koninklijk Hof trekt door de centrum straten van de stad en roept de bevolking op om actief deel te nemen aan de Bommelsfeesten.
Op het Churchillplein wordt een bloemenkrans met 58 anjers neergelegd aan het standbeeld van den Bonmoh.
Om 11 uur komt de stoet aan op de Grote Markt. Na de machtsoverdracht staat de burgemeester de macht over de stad symbolisch af aan het Koningspaar door het overhandigen van de stadssleutel.
Vervolgens wordt het uittredend koppel opgenomen in de Orde der Koninklijke Bommels.
De marktkramers brengen hulde aan het vorstenpaar en daarna volgt voor de genodigden een academische zitting met receptie in de trouwzaal van het stadhuis.
Omstreeks 15 uur brengt het Koninklijk Hof, vergezeld van enkele leden van de Stedelijke Raad der Bommels, een bezoek aan het OCMW rusthuis.
Om 18 uur vertrekt de grote Bommelsstoet aan de Neerhofstraat en de Zonnestraat, voorafgegaan door de publiciteitscaravan.
Reuzen, Bommelsgroepen, carnavalorkesten, fanfares, majorettes, praalwagens en duizenden bommels trekken door de centrumstraten.
Rond 19u30 is er de apotheose op de grote markt met gedurende méér dan één uur podiumoptredens.
Na de optredens en de toespraak van de Koning en de Koningin volgt de caramellenworp met de gouden Bommel.
Een muzikaal reuze vuurwerk, aangeboden door het Stadsbestuur, zal als slot de hemel met een vurige gloed vullen.
De zondag is traditioneel voorbehouden aan de Bonmokies (kinderen). Om 14u30 gaat het feest van start. Kinderanimatie is voorzien met Frank en Fanty Show. Het hoogtepunt is de verkiezing van jeugdsprins en -prinses. Tienjarige jongens en meisjes (geboren in 1999) bekampen mekaar op een sportieve manier met enkele leuke spelletjes.
Later op de namiddag volgt nog de play-backshow van het vorstenpaar. De namiddag wordt besloten met het uitdelen van balonnetjes aan de kinderen en goed gevulde snoepzakjes.
Met het verplaatsen van de stoet naar de zaterdagavond is de eigenlijke zotte maandag een beetje in de schaduw komen te staan. Sinds de jaren negentig is men eigenlijk zotte maandag als volwaardig onderdeel van de Bommelsfeesten gaan aanzien. Tijd voor het Zotte Maandagbal. Tijdens dit bal wordt de schoonste Bommel verkozen. Daarom een warme oproep om zoveel mogelijk verkleed als bommel naar het bal te komen. Guillaume Devos, Christoff en Lindsay zullen zeker voor de nodige stemming zorgen. De namiddag wordt afgesloten met de play-backshow van het vorstenpaar.
Kaarten in voorverkoop aan € 8 zijn te bekomen bij:
NAAIMACHINE - CENTER Stationsstraat 18-20 te 9600 Ronse (055/20 85 75)
CITIBANK Abeelstraat 33 (055/21 62 63)
Om 23 uur nemen we officieel afscheid van de Bommelsfeesten op de Grote Markt. Het vorstenpaar geeft de stadsleutel terug aan de burgemeester en samen steken ze vervolgens een grote bommelpop in brand.
Er wordt gedanst en gezongen maar wanneer het Bonmoslied terug weerklinkt kijkt iedereen vol verlangen reeds uit naar de volgende Bommelsfeesten!
Een laatste en zwaarste Bommelsnacht kan beginnen...
Laatste update 13 jan 2009
De stad Ronse is steeds op zoek naar geschikte medewerkers. Iets voor jou?
Klik hier voor meer informatie over vacatures aan de stad.